29. – 31. 7.

1. oddíl: Středu jsme strávili hlavně v rámci oddílových her. Dopoledne jsme soutěžili v olympijských disciplínách a odpoledne sbírali písmenka v lese a skládali slovíčka.

Ve čtvrtek dopoledne jsme stavěli lesní domečky a odpoledne navštívili farmu Venet v Broumově. Poznávali jsme zde různá zvířata a taky jsme je krmili.

Pátek jsme pilně pracovali ve službě. O práci jsme se téměř přetahovali. Ve volných chvílích jsme připravili trika na batikování, koupali se v bazénku a hráli hry.

2. oddíl: Náš středeční program začal hrami v táboře, snažili jsme se co nejrychleji projít připravenou dráhou s pingpongovým míčkem na lžičce. Některým se dařilo lépe, jiným často míček padal, a museli tak překážky opakovat. Poté jsme zkoušeli, kdo má nejohebnější záda a podlézali pod snižovaným provázkem. Vtipem bylo, že se musí projít břichem dopředu. Odpoledne jsme se vydali na výlet na farmu Venet v Broumově. Ač velká část cestou brblala, nakonec jsme došli a zvířátka měla u všech úspěch.

Ve čtvrtek jsme měli službu. Po ranním nástupu jsme se vrhli na práci. Naštěstí jí nebylo tolik, abychom se mezitím nestihli bavit. Dopoledne jsme se poslepu motali v lese na připravené stezce. Některým to šlo dobře a stezkou skoro proběhli, naopak někteří byli lehce dezorientovaní a motali se kolem stále stejného stromu. Před obědem jsme zkoušeli, jak citlivé máme jazýčky a které pochutiny poslepu poznáme. Odpoledne jsme si vydechli u střílení vzduchovkou a procvičili své mozkové buňky u lesního scrablu.

Páteční den jsme chtěli po noční hlídce více odpočívat. Dopoledne jsme trávili výukou topografických značek, které se nám později hodily u kvízu, který byl připravený v lese. Některé značky jsme s přehledem zvládli všichni, některé se nepovedly identifikovat nikomu. Po lesním závodě jsme se osvěžili v krásně vychlazeném bazénu. Odpoledne jsme se opět vydali na výlet, tentokrát byl kratší. Cestu nám zpestřily kolíčky, které jsme se snažili nepozorovaně připnout někomu jinému.

3. oddíl: Ve středu na nás padl Černý Petr se službou. Celý den nás tím pádem čekalo mytí nádobí, příprava dříví do kotlů a pomoc, kde bylo potřeba. Ve volném čase jsme hráli různé hry v lese nebo v táboře s vodou. Na konec dne nás čekala noční hlídka, noc byla celkem chladná, ale i tak jsme se všichni naštěstí probudili a svou službu splnili.

Ve čtvrtek bylo pro nás o chlup lepší ráno, bez rozcvičky. Dopoledne jsme hráli různé hry. Mimo našich vedoucích i s Koudy, která je tu s malým Kiliánkem. Po obědě a krátkém poledním klidu jsme konečně vyrazili společně se 4. oddílem na půldenní výlet mimo tábor.

V pátek jsme strávili celý den v táboře a začali jsme závodem v lese, tzv. během důvěry. Poté jsme předvedli naše dovednosti v podobě zatkoukání hřebíků na co nejméně ťuknutí a sek sekyrkou na přesnost. Po poledním klidu jsme se zhladili v bazénu a potom si hráli na formule, které jezdily po „závodním okruhu“ kolem tee pee. Po této hře jsme už hráli volnější hry a večer si opekli buřty. Přes veškerý strach jsme nabrali odvahu a šli přespat pod „širák“ kousek od tábora.

4. oddíl: Ve středu jsme hráli tichošlápka a číslovanou v lese. Zbytek dne jsme věnovali míčovým hrám a dospávali noční hlídku.

Čtvrteční dopoledne jsme celý oddíl s radostí hráli volejbal, hru Romeo a Julie, pyramidy a aktivity. Po poledním klidu jsme šli se 3. oddílem na výlet podle indicií do kamenolomu u polské hranice, kde jsme se i koupali. Cesta zpátky byla rychlá, a tak jsme se stihli vrátit na večerní nástup. V pátek jsme hráli hlavně hry v táboře. Vybíjenou, procvičilli si Morseovu abecedu a zlepšili si táborové dovednosti sekáním na přesnost, zatloukáním hřebíků a orientačním během. Buzola byla docela oříšek, ale někteří se s ní poprali víc než dobře.

29. 7. – 1. 8.

5. oddíl: Ve středu jsme dopoledne hráli různé kolektivní hry, ve kterých jsme pokračovali ještě chvíli po obědě. Tím se nám posunul polední klid, po kterém jsme hráli míčové hry.

Ve čtvrtek jsme chvíli po snídani odcházeli na puťák, z Heřmánkovic do Broumova jsme jeli autobusem, jinak jsme šli pěšky k Suchánkovým na chatu du Bárklovy rokle u Opičí skály. Ušli jsme cca 22 km (2,2 Maina) a dorazili jsme kolem 17. hodiny (4 a ¼ Maina).

V pátek jsme trávili další den na puťáku, dopoledne jsme byli na již zmiňované chatě a hráli jsme na různé hudební nástroje a zpívali si. Odpoledne jsme vyrazili do skal na rozhlednu jménem Koruna, ze které jsme se šli vykoupat do rybníka, a vrátili se na chatu. Tento den jsme ušli cca 12 km (1,2 Maina).

V sobotu jsme opět chvíli po snídani odcházeli z chaty a vraceli se zpět do tábora z puťáku. Od chaty jsme šli pěšky cca 10 km (1 Maina) do Božanova, odkud jsme jeli autobusem do Broumova a z Broumova jsme pokračovali autobusem do Janoviček, odkud jsme došli do tábora kolem 14. hodiny (3 a ½ Maina), poté jsme si dali pozdní oběd a po něm prodloužený „polední klid“.

(napsali Luki a Anička)